Sayısal Günlük Tutan Öğretmen


=> Ben diyorum ki, sayısal lotoda çan eğrisi uygulanmalı. Mesela bilinen "şanslı sayı" sayısı loto oynayan insan sayısına bölünecek ve lotoyu o hafta oynayanlar ortalama kaç sayı bilmiş bulunacak. Diyelim ki çan 1 çıktı, yani herkes ortalama 1 tane bildi, işte o zaman 2 ve üstü bilen herkes para kazanacak. Diyelim ki çan 5 çıktı, yani çok bilenlerin sayısı fazla, yani herkes ortalama 5 bilmiş, işte o zaman kimse para almayacak arkadaş. Demek ki o hafta sayılar çok kolaymış ki herkes bilmiş. Kolay sorunun bile sınavlarda puanı düşük oluyor; kolay sayıya bir de para mı vereceklerdi? Böylece bu fikri ortaya attığımdan dolayı kimse almadığı için devreden paranın yarısı benim olacak. Çeyreği MP idaresine kalacak, kalan çeyrek de artık kendini ne kadar devredebiliyorsa o kadar devredecek. Hem ben, hem de Milli Piyango idaresi bu işten karlı çıkacak.

İstiyorum ki talih kuşu sadece şansa değil, yaratıcı fikirlere de açık olsun. Yoksa oduna vermişin 5 trilyon, ne olmuş yani? 5 de olsa 15 de olsa odun yine odun, arabada da odun, evde de odun.


=> Sayısal lotodan ikramiye mi kazandınız? Parayı hemen alacak mısınız?
Bir kere daha düşünün.
Çünkü ileride bir gün loto haramdı ulan deyip gözlerinize siyah şerit çekerek sizleri sansürlemeleri an meselesi. Bilim ve Teknik bile sansür yediyse bu ülkede, vay halimize! E zaten ne gerek kıçını, göbeğini kaşıyan adama bilim? Daya Yaradılış Atlası'nı, daya patlak ampülü, daya kömürü gönüller bir olsun. Değil mi ama?

Bilim de desen, sorgula da desen, düşün, üret, çalış da desen, odun yine odun.

=> E şimdi ben lisede arkadaşla sınıfta satranç oynarken, matematik anlatan hocaya, "Hocam biraz sessiz anlatır mısınız? Burada satranç oynuyoruz." dedikten sonra o hoca beni dışarı atmadıysa eğer, o adamı sonuna kadar sevmek, zalimden, şerefsizden korumak artık farz olmaz mı?

Olsa da olur, olmasa da olur aslında. İlla şimdi olayı bir mecburiyete sürüklemenin bir anlamı yok. Ama olsa iyi olur. Olmazsa çok da kötü olmaz. Çünkü ben, "Hoca, zaman kötü, kolla götü." diye bizlere Almanca öğretmeye çalışan bir adamı manalı bir şekilde tehdit eden öğrencinin de dersten atılmadığını biliyorum. Sonra E o atılmadıysa ben niye atılayım? Hadi ben atıldım madem, o niye duruyor orda? diye sormazlar mı adama?

E sorsalar da olur sormasalar da olur aslında. Ama ben sormak taraftarıyım. Şimdi olayı illa fanatikleştirmenin bir lüzumu yok. Ama sormak iyidir her zaman. Sorulmazsa da önemli değil. Çünkü biliyorum ki...

=> Küçükken ben de günlük yazmışım. Sevgili Günlük diye başlamışım. Aziz mertebesine henüz ulaşamamış o zamanlar. Tey tey...

Saat 09:30'da kalktım. 09:35'te elimi yüzümü yıkadım. 09:45'te kahvaltıya oturdum. 10:00'da şuraya gittim, 11:00'de burada çay içtim. 12:00'de Ayşe'yi öptüm. 12:05'te kulaklarım kızardı. Saat 12:10 olduğunda daha anca yeni utanmıştım. O kadar da yüzsüzüm. Saat 12:15'te bir daha öptüm. 12:25'te bir daha. 12:32'de bir daha...

Ulan çocuk manyak... Yememiş içmemiş her dakikayı not almış. Olaydan çok saat istatistikleri var. Zaten iki gün sürmüş bu günlük yazma macerası da aslında. İyi sürmüş ama ha...

16:36'da babama yaptıklarmıı söyledim. 16:37'de bir tokat yedim. 16:45'te yanağım kızardı. 17:00'de daha ağlamaya anca yeni başladım. 17:05'te bir tokat daha yedim. 17:10'da bir daha. Babam salladı copu, vurdu kırbacı... Dedi sen bu kızı alacan artık. 18:00 sularında evden kaçtım günlük. Sonra 19:05 gibi geri döndüm. Muhteşem döndüm ama.

Sosyal Medyaya Aktar :

4 yorum

 1. sayısalda çan eğrisimi? puhaha

  YanıtlaSil
 2. "Sayısalda çan eğrisi" fikri saçma gibi duran ama mükemmel bir mantı barındıran bir fikir yahu!

  YanıtlaSil
 3. Süper loto bana çıkarsa ;
  ben sana bir çan alırım;
  eğri meğri artık sen düzeltirsin...

  masraftan kaçınmana gerek yok..
  para gırla nasıl olsa..

  gerçeklerle yüzleşme vakti geldi.. !!!

  YanıtlaSil
 4. Gerçeklerin zaten farkında olanlar var...
  bir de fark edemeyenler ile farkında olmak istemeyenler grubu var... bunu onlara söylemen lazım.

  çanı düzeltmeye gerek yok zira zaten eğri olur onların orjinali...

  YanıtlaSil

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt