İndi-Bindi Teyze ile Yaptığım Minibüs Muharebesi

Dün minibüste gidiyorum. Oturuyorum. Minibüsün en güzel yerini ben kapmışım. Şahane. Şoför amca torpil yapsa anca böyle güzel bir yerde otururdum yani. Benimki de şans işte. Önümde benimki kadar muhteşem bir koltuk, arkamda önümdeki kadar olmasa da yine güzel bir koltuk. Hepsine benim gibi birtakım şanslı insanlar oturmuş. Güzel güzel gidiyoruz. Keyfimiz keyif. Sanki bir yere ulaşmak için değil de zevk için binip de gidiyormuşuz gibi. Minibüste yolculuk yaparken zevke gelen yolcularız hepimiz. Şoför amca her kavise girip minibüsü hoplatışında artıyor aldığımz haz. Öyle gidiyoruz. Daha nasıl tasvir edeyim, el insaf.

Duraklardan birinde yaşlı bir teyze bindi minibüse. İhtiyar mı ihtiyar. Yaş yetmiş iş bitmiş. Oturacak yer de yok, ayakta kalmış zavallı. Kötü. Çok kötü. Minibüsün hoplayışlarında alacağı zevke ayakta dayanamaz bu teyze. Hayatta dayanamaz. Fena. Bu teyze oturmalı. Sorumluluğu üzerime almakta gecikmedim ve hemen ayağa kalkıverdim. "Otur teyze" dedim. "Yok evladım inicem ben zaten iki durak sonra" dedi. Bana karşı geldi. Hem de utanmadan. Sineye çekip "Otur teyze sen" dedim tekrar. "Yok be oğlum, inicem ben dedim ya, sen rahatsız olma" dedi. Utanmazlığına yüzsüzce devam etti. "Otur!" dedim. Bu sefer sesim sertti. Teyze biraz bozuldu. Yine karşı çıkmak için "Evladım..." derkene "Otur ulan!" diye bağırdım artık. Şoför amca az kalsın kaza yapıyordu o yaylı koltuğunun üzerinde korkuyla sıçramaktan. Öyle bağırdım. Yaşlı teyze ne yapsın böyle bir hiddet karşısında azizim? E ne yapacak? O da sesini çıkarmadan yüzünü yere eğerek oturdu yerime tabi. Bana karşı yaptığı hatayı anladı ama bence. Bir daha gençlere karşı böyle saygısızca karşı çıkışlarda bulunmayacak artık. Ve fakat sonra ben gerçekten üzüldüm. Yani şimdi o teyzenin o korku dolu surat ifadesi geliyor gözlerimin önüne ya, yeminlen içim kan ağlıyor. Acaba kötü mü ettim? Ulan bir insanın bir insana yardım ettikten sonra hiç vicdanı sızlar mı? Sızlıyor işte.

Minibüsten inerken "İndi-Bindi 1 lira" yazan tabela çarptı gözüme. Bu tabela beni acılara sevketti yemin ediyorum. Çünkü o tabela beni çok düşündürdü. Düşününce de beynim acıdı biraz. Çok değil ama acıdı yani işte. O yüzden o tabelanın beni acılara havale etmesinde mecazi bir anlam yok, bilesin. Düşündüm ben. Düşündüm, çünkü durakta bekleyen bir insanın o minibüse nasıl önce inip, sonra binebileceğini mantığıma bir türlü yediremedim. Düşündüm, çünkü bir insan binmeden nasıl o minibüsün içinde var oluyor olabilir de binmeden inebiliyor diye kendime dert ettim durumu. Aklıma gelen en iyi yanıt, minibüste giden burjuvanın hava almak için minibüsü durdurup iki dakikalığına inip sonra tekrar geri binmesi oldu. Nasıl olsa parasıyla. İnecek, havasını alacak, binecek ve parasını ödeyecek. Bence bu yanıt fena olmadı. Bok gibi parası olan burjuva piçinin garajda Audi TT'si dururken neden minibüsle yolculuk yaptığına da bir yanıt bulabilirsem sırrı tamamen çözebileceğime inanıyorum. Yok eğer sırrı çözemezsem Türk Dil Kurumu'na "Bindindi" kelimesi için başvuruda bulunucam. Evet, yapıcam bunu!

Sosyal Medyaya Aktar :

2 yorum

  1. Mühendisim geyiğim, yorum yapamıyorum yoğunluktan ama sahalara döndüğün gözümden kaçmıyor okuyorum yazılarını :) Her zamanki geyik tadında geyik severler için yazdığın bu yazıyı da takdir etmeden geçemedim :)

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ederim Sertalp, varlığın yeter :))

    YanıtlaSil

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki →
Önceki Kayıt