Göz Göze

O gün göz göze geldik. Çok sıcak bir bakışmaydı bu. Buzlarımızı çözecek kadar sıcak... Kutupta yaz güneşi gibi... Başka bir şair bunu çölde bir vaha gibi diye de betimleyebilirdi elbet. Hatta bir başkası sahnede Baha gibi diyebilir, bir başkası e ebesinin amı Ali Sami diye sıvayabilirdi. Ama hiçbir şairin o kısa ana alternatif yorumlar getirdiğini hatırlamıyorum. O gün sahnede yalnızca ikimiz vardık; hayatımızda şiirlere ve onların yardakçıları olan şairlere o dakika içinde kesinlikle yer yoktu.

O gün göz göze geldik. Dediğim gibi çok sıcak bir bakışmaydı bu. Her birimizin gözleri misafirlerini çok sıcak karşılamışlardı, bu açıktı. Yumruklarımıza alev aldıracak kadar sıcak... Birbirimize ölümüne bakıyorduk. Kaşlarımızı ölümüne çatmıştık. Ben savaşı ölümüne kazanmak istiyordum. O ise savaşı kazanacağını ölümüne biliyordu. Etrafımızdaki çemberde kapışmamızı ölümüne izleyecek olan heyecanlı kalabalık ölümüne dualar ediyordu. Bu ölümlü dünyanın ölümlü organizmaları olarak, ölüm ölüm ölüyorduk hacı.

"Hanımın mahallesi"nde, karşıma rakip olarak hanımı almıştım. Hanım dediysem de, lafta... Hanımın o güne kadar 8 erkek leşinin, kanayan burunları, patlayan kaşları ve moraran gözleriyle 8 kere evlerinin yolunu nasıl tuttuklarını çok iyi biliyordum. Fakat bunu yapmak zorundaydım. Benimki bir devrim hareketiydi. Bu hanıma ilk meydan okuma, küçük erkeklerin ilk baş kaldırışı, ilk özgürlük yumruğu olacaktı. Kolları güçlü bir hanımın baskısı altında ezilen bir güruhun belki de efsane olarak hatırlanacak lideri olacaktım. O yüzden o gün, gözlerimi onunkilerle birleştirdim. Yaşım henüz 8'di. Hanım ise 10 yaşındaydı, ama bizden topladığı haraçlarla sanki 16'sından gün satın alıyor gibi gözüküyordu biz sömürgelere.
 
                                              
                                                     ***

O gün göz göze geldik. Çok sıcak bir bakışmaydı bu. İki teflon kemik üzerinde kalp kızartacak kadar sıcak... Su içinde Rum ateşi gibi... Başka bir şair bunu "cehennemde bir Niagara gibi" diye de betimleyebilirdi elbet. Hatta bir başka terbiyesiz, utanmaz şairin teki çıksa daha kim bilir nasıl betimlemeler yapardı. Allah'tan o an etrafımızda teşbih aşığı, şiir yalakası şair dolanmıyordu. Süslü edebiyata ihtiyacımız yoktu nihayetinde. Çünkü o an biz çok basit düşündük. Basit ama sıcak bakıştık. Aslında ben daha çok kestim. Çok acı kestim. O baktı. Sıcak baktı. Ona sorarsan, "sımsıcacık" bakmıştır.

Peki bu sıcaklıktan bir kıvılcımla başlayacak olan kocaman bir orman yangını çıkar mıydı?
Çıkacak bu yangından döş ormanım nasibini alır mıydı?
Saklanabileceğim bir gölgelik var mıydı?
Ya da bu yangınla yaşayıp, cennette onunla birlikte ferahlamayı mı seçmeliydim?

Lan, daha kaç defa diyeceğim, o gün göz göze geldik işte. Bir giyim dükkanındaydık. Yaşım 21'di. O ise 23 olmalıydı. Kim olduğunu daha ilk bakışta hatırladım. "Sen" der gibi baktı gözlerim. "Evet, ben. Ve, seviyorum" der gibi cevap verdi onun gözleri. "Ben de" der gibi salladım kafamı. "Ama onu da seviyorum" der gibi çevirdi kafasını. "Hadi ya" anlamında büktüm kaşlarımı. Baktığı yönde, 13 yıl önce başarısızlıkla sonuçlanmış isyan dövüşüm yüzünden mahalleden sürgün edilmeden önce her zaman beraber oynadığım Süleyman vardı. Reyonun birinde kendisine gömlek bakıyordu. 13 sene önce hanımdan aldığım her darbede iki çekirdek daha çıtlatan, ben onlar için savaşırken, dayak yerken, canımı dişime takarken bir an dahi bana yardım etmeye çabalamamış olan Süleyman... "Ha siktir!" der gibi sıktım yumruklarımı.

23 yaşındaki hanım, bakışmamızın sera etkisiyle erimiş ve yaş dolmuş gözlerini benimkilerden ayırarak, yavaşça eski sömürgesi Süleyman'ın yanına gitti. Süleyman ne olduğunu sordu. Hanım gözüne toz kaçtığını söyledi. İleriki yıllarda çıkaracağı ilk şiir kitabıyla en çok satanlar listesine girecek olan Süleyman, cevabını aldıktan sonra tekrar gömleklere döndü.

                                             ***

Bense, 13 sene sonra aynı kişi tarafından bir kez daha sürgün yemenin acısını yaşıyordum. O gün sağ elimde beş parmak, bir yumruğa girmek amacıyla yanyana geldiler. Sıkıldılar. Sıkıştılar. "Amına koyim ben böyle işin" der gibi dişlerimin arasına girdiler.

Sosyal Medyaya Aktar :

7 yorum

 1. :))) Off ne yazıcağımı unuttum şu yukardakileri okumaktan. Al mutlu ol artık :p

  YanıtlaSil
 2. Azizim sana bişy söyleyim mi? bak sordum ; ama senden, "-söyle" yada "-söyleme" diye cevap almadan cevap veriyorum bu kadar da dengesiz bi şeyim ben. madem cevabı beklemeyeceksin niye izin alıyorsun derler adama . her nyese söyleyeceğim şeye gelelim. bence sen bilinç altında farkında olmadan aslında olgun kadınlardan hoşlanıyorsun :P belki bilinç altındaki o meşhur şizofrenik karekter seni kandırmış olabilir iç sesin sana subyancıyım diyor olabilir ama sen olgun kadınlardan hoşlanıyorsun:) mature :D zuhahahahha matureeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ehgehhdhgdfhdf :D şaka şaka :D o kadar da değildir heralde:))) o kadar mı :=??? :D

  YanıtlaSil
 3. Anormal sıcaklar geyık mühendısını de etkılemış anlaşılan :))

  YanıtlaSil
 4. bence baslik uymamis.. senden daha kreativ bir baslik bekliyordum :(

  YanıtlaSil
 5. Eh biraz veriminde düşüş olmuş belli. Ama zamanla eskisi gibi yaratıcı yazılar yazacağını umuyorum.

  YanıtlaSil
 6. Neyini beğenmediniz derler adama arkadaşım... Bence hepsi kadar "Muhteşem" olmuş

  Yiğit Özgür yorumunu yapayım,

  Tam göz göze gelecektik ki, tam gözlerim onun ince ve düzenli kaşlarında gezinip yavaşca aşağıya inerken, bir de ne göreyim g*t g*te vermişiz

  :P

  YanıtlaSil
 7. Hayal Meyal; mutlu olmaya çabalıyorum herkes kadar :)

  Dengesiz; o kadar değil be, naptın sen. 2 yaş var orda. 10 yaş yok ki :)

  Adsız; hangimizi etkilemedi ki...

  SonKralice; bu sefer başlığın bir bütün olarak içerikle alakası olsun istedim :)

  Yurtdışı Eğitim; Yazmam için şimdikinden çok daha itici bir unsur bulabildiğimde ( ki hala arama aşamasındayım )daha verimli yazacağım, söz :)

  Dolunay; Eyvallah. O senin muhteşemliğin :p

  YanıtlaSil

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki →
Önceki Kayıt