Deja Vu

Arkasında patlayan bir kızkaçıranla şoka uğrar Fekrullah.
Hissettiği şey ilk önce korkudur. Ürpermedir.
Ve sonra koca bir deja vudur.

Kız olmadığından olsa gerek kaçmaz, ama etkilenir.
Onu bu olayda etkileyen şey, küçükken bir kızkaçıran alıp onu en gıcık olduğu kızların arasına atmak gibi  bir fırlamalık yapmamış, böyle bir zevkten mahrum kalmış olması değildir. Aslında Fekrullah'ı etkileyen şey, bunun tam aksine sekizinci doğum gününde kızlar tarafından kızkaçıranla korkutulup altına etmesi ve cümle aleme rezil olması da değildir.

Yani en azından tamamiyle değildir.

Fekrullah'ı o saf kalbinden vuran asıl şey geçmişinde asla istediği tarafta olamamış olmasıdır. Bir bütünün koca bir pres makinesi gibi onu ezmesidir aslında tüm olay. Yoksa lisedeyken ilk alkol denemesinde arkadaşlarının verdiği sidiği bira sanarak sonuna kadar içip, herkesin ikişer üçer bardak içtiği o ortamda erkekliğe laf sürdürmemek için aynısından bir tane daha istemiş olması ve olayı ancak kendini kaptırıp beşinci bardağı da içtikten sonra sarhoş arkadaşlarının yanında kendini hala çok normal hissetmesiyle anlamış olması da konuyu doğru dürüst anlamak için yeterli değildir. Çünkü bir bütün değildir. Sadece parçalardandır. Aynı şekilde, bir gün duştan çıktıktan sonra yine aynı şoparlar tarafından japon yapıştırıcısyla süslenmiş donu kıçına geçirmesi ve o ibneler tarafından deodorant şişesine koyulan biber gazını güzel kokmak için vücuduna sıkması ve akabinde iki gün boyunca kıçına yapışmış donla meşale gibi ordan buraya koşturması da onu yıkan bütünün sadece küçük bir parçasıdır.

( Bu dakikadan sonra okur Fekrullah'ın içinde bulunduğu vahim durumu gözyaşlarıyla ıslanmış kalplerinde hissetmektedir. )

Fekrullah arkasına döner ve kızkaçıranı ayaklarını dibine atan çocukları zorlama bir şefkat ve bir o kadar da acı dolu bakışlarla süzer. Onlar Fekrullah'ın düşmanlarıdır. Fekrullah'ın 30 yıllık düşmanları...

Her şey çok çabuk gelişir. Fekrullah ilkokuldan beri hala elinde taşıdığı beslenme çantasından çıkardığı molotof kokteylini çocuklar daha durumu anlayamadan yakıp onların üzerine salar. Parola açıktır: Dişe diş, kana kan...

Ufak çaplı bir patlamadan sonra, ezik kahramanımız çocukların yeterli sakatlığa ulaştıklarını görünce arkasını döner ve zafer kazanmış edasıyla yoluna devam eder. Sanki Fekrullah bu anı önceden de yaşamıştır. Ama önemli değildir. İntikam alınmışsa ayrıntılar teferruattan ibarettir.

***

Fekrullah, taşlı yolda adımlarını sıklaştırır.
Ve arkasında patlayan bir çatapatla şoka uğrar.
Hissettiği şey ilk önce korkudur. Ürpermedir.
Ve sonra koca bir deja vudur.
Sosyal Medyaya Aktar :

3 yorum

 1. Üstad,
  Yüzyılın yapıtı Generalin Fedaileri'ni şu an Kültür-Sanat klasörümden çıkarıp okuyorum. Böyle bir eksikliğe artık dayanamıyorum ve okumam gerektiğine inanıyorum. inanmazsan haftaya kısa bir sınav yapabilirsin:)

  YanıtlaSil
 2. :S

  Bu nedir ya hu hahaha:D

  Yer yer kücük emrah kareIeri sezmedim desem yaIan oIur :D

  Ya ^Fekrullah arkasına döner. Ve kızkaçıranı ayaklarını dibine atan çocukları zorlama bir şevkat ve bir o kadar da acı dolu bir bakışla süzer ^

  Bu nasıI bir cümIedir :D

  Ezik kahraman demiş :D

  sen bence birinciIiğe oynuyorsun diyer adayIarı da göreIim :D

  YanıtlaSil

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki →
Önceki Kayıt