DerNâme

Bence el elden üstün olmamalı.
Yani ben elimi koyarsam, sen elini onun üstüne koyarsan, diğeri elini senin elinin üstüne koysa mesela ve mutlaka bir elden üstün olacak bir el varsa nasıl olacak? Dünyadaki tüm insanların elini saysak sonsuz eder mi? Her elden üstün sadece bir el vardır, o da Haldun Üstünel'dir bence.

Bence inanmak başarmanın yarısı olmamalı.
Yani ben bir işi yapacağıma inanıyorsam onun yarısını değil de, olsa olsa en çok %10'unu bitirmiş olmalıyım. Çünkü bi' inanmakla işin hemen %50'sini kapmak bana çok beleşçi bir sistem gibi geliyor. Bu sistemde bir iş için iki kere inanmayı akıl eden insan her işi başarır. O zaman adaletsizlik olur aptallara karşı. Hadi iki kere inanmayı akıl eden zekiler var, ama on kere inanmayı akıl edecek insanoğlu yoktur. O zaman eşitlik gelir. Böyle olmalı bence, %10 iyidir.

Bence başlamak bitirmenin gerçekten yarısı olmalı.
Yani eğer ben bir işe başladıysam daha en başından promosyon olarak işin %50'si bitmiş bir şekilde bana verilmeli. Verilsin ki devam etmem için teşvik edileyim. Eğer %50'sini sen bana vermezsen mesela, diyelim ki %30 verdin, e ben teşvik olurum yine problem değil; ama bu sistemde %50 bitirmeye ayarlandığım için işin sadece toplamda %80'i bitmiş olur. O zaman iş bitmez. Yani ben bir işin %50'sini yaparım, o %50'sini yapmam için de teşvik edilmeliyim, teşvik primi %50 olursa iş için hayırlı olur.

Bence hızlı koşan ineğin sütü ayran olmalı.
Yani eğer ben bir inek satın aldıysam, ya da varsayalım sokakta bulup evime getirdiysem ondan maksimum şekilde faydalanabilmeliyim. mesela bu inek hızlı koşuyorsa, sütü direk kendi içinde (sallantıdan dolayı) ayrana dönüşmeli; ki sonradan beni o sütü mayalayıp yoğurt haline getirip ondan sonra da ayran yapmak için uğraştırmasın. Bence böyle çok iyi olur.

Bence davulun sesi yakından da hoş gelmeli.
Yani ben şimdi mesela müziği kulaklıkla dinlemeyi çok seven biri isem, ben yüksek sesten zevk alıyorum demek olur bu. Her bass vuruşu kalbimin bir vuruşu gibi beni ayakta ve canlı tutuyor demek olur bu. Müziğin yüksek frekansının ve desibelinin içinde kavrulan koyun eti gibi kızarıyorum demek olur bu. Daha neler demek olmaz ki bu... O yüzden davulun sesi bana uzaktan değil, yakından hoş gelmeli. Davulun sesi zaten uzaktan mantıken hoş gelmez, az gelir. Bence böyledir.

Bence alışmadık götte don durmalı.
Yani sen mesela şimdiye kadar hiç giymediğin halde tangolu g-string giymek istiyorsan giyebilmelisin. Götün sana asla karışmamalı. Kimi zaman görüyorum, pazardan yeni alınmış donlar, sırf yeni oldukları için götler tarafından önce yadırganıyor, sonra dışlanıyor, bi'çare bırakılıyor. Oysa özgür laik ve demokratik ülkemde hiçbir göt hiçbir sahibinin nasıl don giyeceğine karışamaz. Hatta orda burda görüyorum bazı bazı, don sevmeyen götler var ki, onların kapanması ve örtünmesi farzdır. Haa ama açmak isteyen yine açar tabi ama hep beraber açmasın kimse. Açan olacaksa da sırayla açsın. Ayrcıa alışmadık götte de kesinlikle don durmalı, durmuyorsa eğer don göte gelmeli.

Bence aptallık gerçekten en büyük günah olmalı.
Yani sen eğer aptalsan bence cehennemde cayır cayır yanmalısın. Sonuçta akıllı ve zeki insanlar boşuna mı akıllı oldu? Onlar ki evrim sürecinde zekalarına zeka katabilmek için sürekli bi' mutasyondur, efendime söylim sürekli bi' doğal seçilimdir, bi' genetik yarış filan, hep ama hep mücadele ettiler. Kimileri gibi öyle tembellik yapmadılar. Zekilik öyle yan gelip yatma yeri değil. O yüzden aptallar aptal olmalarının cezasını çekmeli bence. Bence dünya böyle daha güzel olur.

Bence bir dokunan bin ah işitmemeli.
Yani ben dertli birine bir kere dokunuyorsam bir kere ah işitmeliyim. Bin nedir yav? El insaf. Ha ama diyorsan işitmede kampanya var, bir dokunana 999 ah bedava, o zaman ben arkadaşlarımı çağırırım birimiz dokunuruz, herkese de kişi başı bir ah düşer. Bence budur. Bu bencedir.

Bence her koyun hakikaten kendi bacağından asılmalı.
Yani ben yazıyorsam hep ben okumalıyım. Hep beraber okumayalım. Yani herkes okusun tabi ama hep beraber değil sırayla okusun. Ama yazının sahibi kadar çok okumasınlar.

Bence herkesin tuttuğu kendine olmalı.
Yani ben büyük bir balık tuttuysam bundan hep beraber nasiplenmesin başkaları. Hiç biri nasiplensin. Her biri niyetlensin ama. Önemli olan da o zaten.

Bence birlikten güç doğmamalı. 
Yani ben eğer yalnız bir kahramansam şu lanet dünyada; eğer doğru bensem, eğer yanlış olan diğerleriyse; onlar birleşip hep beraber beni yenmesinler. Kendim yenileyim ben, kendi kendime, ama hep beraber ders çıkaralım tabi, bence böyle daha iyi. Daha güzel.

Sosyal Medyaya Aktar :

1 yorum

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki →
Önceki Kayıt