Sınıfımızdaki Gözlüklü Öğrenciler

Biz milletçe yaftalamaya, ayrımcılığa daha ilkokulda başladık. Bize böyle öğrettiler. Matematik dersi hani... Kümeler... Öğretmenlerimiz tarafından dayatılan bu yaftalama anlayışını hatırlayabildiniz mi beyler? Bakın sadece "beyler" dedim, ayrımcılık yaptım elimde olmadan. Farkettiniz mi hanımlar?

Mesela; A kümesi; sınıfımızdaki kısa boylu öğrenciler. { Küçük Ahmet, Vecihi, Hüseyin } Sırf bu kategori yüzünden kaç Hüseyin'in özgüveni yitip gitti. Öğretmenin, konunun daha iyi anlaşılması için kurban olarak seçip yaftaladığı, boyları kısa diye rencide ettiği bu gariplerin hüzünlü gözleri, matematik defterlerindeki kare çukurların içine nasıl da bir yağmur damlası gibi düştüler. Nasıl da etraflarına bakamaz oldular o an. "Sınıfımızdaki kız öğrenciler kümesi"nin elemanları bunlara nasıl da güldüler, dalga geçtiler. Vecihileri nasıl da hor gördüler. Yazık...

( Büyük Ahmet, Şener ve Veli'nin elemanı oldukları uzun boylu öğrenciler kümesine değinip reklamlarını yapmak istemiyorum. Zira onlar o derste yeterince karizma yapmışlardı. )

Örnekler çoktu: Çalışkan öğrenciler kümesi, gözlüklü öğrenciler kümesi, tembel öğrenciler kümesi, spor ayakkabılı öğrenciler kümesi, 3 cm'lik erkek öğrenciler kümesi, geleceğin Roccoları kümesi vs... Ulan sırf karizmatik bir kümenin elemanı olabilmek için dersin işleneceği o gün, sınıfa babasının güneş gözlüğüyle gelenleri gördüm ben be! Çocuğunu tembel öğrenciler kümesine aldı diye ertesi gün öğretmeni dövmeye gelen babalar gördüm. "En güzel bacaklı kızlar kümesi"ne girebilmek için sınıfın önünde eteklerini kaldırıp öğretmene gösteren kızlar gördüm, sütun sütun bacaklar gördüm.

"Sarı saçlı güzel ve cilveli kızlar kümesi"nin kapısında nöbet tutan "atletik yapılı ve yakışıklı erkekler kümesi"nin yiğitleri vardı. Yaklaştırmazlardı bizleri o kızların yanına. Kümeyi kümes sanıp sahiplenmişti çünkü ibneler. Bizim konuk olarak damsız girebileceğimiz "şişman ve çirkin kızlar kümesi" vardı bir tek. Onu da biz beğenmedik, "7 sap yanyana dolaşırız daha iyi lan diyen erkekler kümesi"nde takıldık birkaç ders. Sonra 4. teneffüste, madem güzel kızları kaptırdık bizde bok atalım dedik ve kümemizin ismini de "no woman no cry! felsefesine gönül verenler kümesi" diye değiştirip cool bir havaya bürünmeye çalıştık. Ama olmadı, yemedi kimse. 5. teneffüste "Büyüyünce gazeteci olmak isteyen öğrenciler kümesi"nin elemanları tarafından uzanamadığımız ciğere mundar dediğimiz yönünde haberlerimiz çıktı. Foyamızın altında ezildik. Herkes güldü. Yerin dibine girdik.

Kavga edenler, kümesini beğenmeyenler, hor görülenler, dalga geçenler, gözlüklerini kıranlar, boyları uzasın diye ayakabılarının altına takoz bağlayanlar... Daha neler neler... Kümeler ünitesinin işlendiği o iki hafta boyunca sınıf komple kaosa bulandı.

Sonra üçüncü hafta, Sosyal Bilgiler dersinde, öğretmenimiz toplum hayatını anlattı. "Aslında hepimiz eşitiz, biriz" dedi.
Bunu duyan herkes yanındaki arkadaşına sarıldı. Onu sevdi. Kafasını okşadı. Yanağından iki makas aldı falan.
Olay kapandı.
Ama bilinçaltımız o iki haftayı hiç unutmadı.

Sosyal Medyaya Aktar :

3 yorum

 1. Beni de "Şişman Öğrenciler" kümesine koymuşlardı :( Ne zor günlerdi...

  YanıtlaSil
 2. Kesişim kümesini es geçmeyelim misal aptal sarışın.. Gerizekalı ve güzel kızların sentezi sonucu varolagelmiş habitat türü.. veyahut yakışıklı değil ama sempatik durumunun vukuu bulması kesişim kümelerinden peydah olmuştur :D

  YanıtlaSil
 3. Tembel Tösun; Ama o zor günler seni güçlendirdi değil mi, aksini iddia etme, inanmam ki. :p

  Terapi Blog; Kesişim kümelerini de alırsak işin içinden çıkamayız :))

  YanıtlaSil

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki →
Önceki Kayıt