on ve bir

Dedim, ses çıkarma. "Neden?" diye sordu. "Sonra anlatırım," dedim. Sırtımı duvara yapıştırıp, pencere pervazlarının dışarıya doğru uzattığı çıkıntılara güvenerek çıt çıkarmadan ilerlemeye başladım. Banu'ya da gelsin diye elimle işaret ettim. "Ya ne bu hareketler, ne yapıyosun?" dedi Banu. "Şşşşt!" dedim işaret parmağımı dudaklarıma bastırarak. Yanımda durmuş, şaşkın şaşkın beni izliyordu. Kafamı kaldırdım, sokak lambalarının hemen üstünde, ışıklarının ulaşamadığı zifiri karanlık bölgede onu görmeye çalıştım. Göremedim fakat. Fena karanlık bir yerdi orası. Bizi görmüş olmasından da feci korkuyordum. Belirsizlik, sinir düşmanıydı ve ensemden sırtıma doğru soğuk terler hunharca boşalıyordu. Ah be Banu, az bi' sessiz duraydın ya! Çok tedirgindim şu an. Derken, kapının zart! diye öten otomatiği tüm o tedirginliğimi alıp götürdü. "Sen zahmet etme mühendis bey, ben açtım size kapıyı," dedi Menkıbe teyze yukarıdaki karanlıkların içinden. Ve her şey bitti.

Pencerede yaşayan, çekirdekle beslenen evcil Menkıbe teyze. Defterine, apartmana giriş çıkışlarda yakaladığı ahlaki suçları bir bir, günü gününe, saati saatine not eden Menkıbe teyze. Eve kız atan mühendisleri, ilk apartman toplantısında, diğer apartman sakinleri nezdinde önce yargılayıp, sonra da cezaya çarptıran acımasız Menkıbe teyze. Senin yetmiş yaşında hala kartal gibi gören gözlerini sikeyim ben Menkıbe teyze. Ahlaki normlarına, toplumsal merakına, her gördüğünü ona buna yetiştirmene, bir dedikodu ham madesi olarak yaşattığın bedenine attırayım. Sen de geç içeri Banu, zaten yakalanmışız, sana dedim o kadar senin eve gidelim diye, ama yok neymiş dağınıkmış da toplaması gerekiyormuş, al işte, yarın sabah göreceksin sen asıl curcunayı, Menkıbe teyze ve askerleri kapımıza gelip seni zorla alarak götürecekler benden, ilk taşı günahsız olanları atacak kafana, çılgın bakire Menkıbe ile o zaman tanışacaksın işte. Hoşgeldin apartmanımıza!

"Teşekkür ederim, Menkıbe teyze," dedim sonra ben de. Geçtik içeri.

Bu Hİkayeyİ Sosyal Medyaya Aktar :

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki →
Önceki Kayıt