on

"Sen içerdeyken ben manavdan soğan aldım, / buzdolabını ayağımla kapadım, / sokakta top oynadım çocuklarla, / ayakkabılarımı eskittim, / hatta bir yolluk aldım odaya, / çok da koymadı bu bana," diye okuyordu şiirini. Arkada yürek sızlatarak çalan bir müzik eşlik ediyordu şaire. Gözlükleri vardı bu adamın; tok bir sesi, naif bir gülümsemesi... Henüz on bir yaşındaydım. Arabeske aç bir ruhum, en güzel edebi işin ağlatan iş olduğuna karar vermiş düşüncelerim, sömürülmeye müsait taze filizlenmiş duygularım vardı. Hepsini on bin liraya bir kasetçi dükkanında bu adama satmıştım. Onu dinlemek, şiire ibadet etmek gibi bir şeydi. O, ayrılık sonrası sinemada en sevdiği artistin bütün filmlerini tek başına izlerken, ben hiç yaşamadığım aşkın acısını çekiyor; o Vita kutularında çiçek yetiştirirken ben gökyüzüne dalıp gidiyordum, sebepsiz, depresif. O severse adam gibi severdi, bense daha önce hiç sevmemiştim, bilmiyordum nasıl olurdu, ama o adam gibi sevecekse, altta kalacak değildim, ben de öyle sevecektim zamanı geldiğinde. O her "Aldırma reis!" dediğinde, ben gaza gelip başımı dik tutmaya çalışıyordum, hayata inat. O, tüm acılara rağmen gülen resmini yaptırıyordu sokaktaki ressama, parkların banklarına adını kazıyordu reisin, hem de hiç unutmadan, hiç utanmadan, hiç korkmadan! Uzaklara gitmiş olan sevdiği kadının adını nan gibi tutuyordu aklında. Bense olmayan sevgilimden ayrılmadığım için ne bok yiyeceğimi bilemiyordum tüm bu mısraların karşısında; ama yine de sanki ayrılmışım gibi üzülmeden de edemiyordum.

O şair bozuntusu, şu mühendisin yazdığı tek bir kelime olamayacak mısraları ağlatan müzikler eşliğinde millete şiir diye yedirirken, ben ona inanıyordum. Edebiyat haini birine havarilik yaptığımı çok sonraları anlayacaktım. Şiire artık pek yanaşamıyor oluşum belki de hep bu yüzden. Çünkü ne zaman şiir yazmaya kalksam, hüzünlü bir müzik eşliğinde manava gidip soğan alacağımdan korkuyorum, felaketim oluyor, ağlıyorum.

Bu Hİkayeyİ Sosyal Medyaya Aktar :

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki →
Önceki Kayıt