on yaş

İkinci sınıftayız. İlkokul. Ya Yeşilay haftasındayız ya da önümüz Yeşilay haftası. Üzerinden çok geçmiş, hatırlayamıyorum. Şöyle bir hesaplasam 21 sene olmuş şaka maka. Tokat atmayı seven, sert bir öğretmenim var. Diyor ki; "yarın herkes Yeşilay ile ilgili bir şiir bulup defterine yazacak!" Akşam eve gidiyorum. Kitaplarıma bakıyorum. Ansiklopedileri karıştırıyorum. Yok, Yeşilay ile ilgili tek bir mısraya rastlamıyorum. Ulan, şu şiiri bulamazsam bu adam beni kesin döver. Ne yapsam ne etsem diye düşünürken, ben yazayım lan nolacak, sanki hepsini tek tek okuyacak diyorum; ortamlarda ansiklopediden buldum derim kim bilecek! Ve alıyorum elime kalemi, çekiyorum önüme defteri, başlıyorum sallamaya. Yeşilay böyle süper, Yeşilay böyle şahane, Kızılay da neymiş, Yeşilay lazım her haneye! Be hey Tekirdağ, sen misin kötülüklerin anası? Vay Samsun, vay Maltepe, hanginiz yoksa babası?

Yatağa yatıyorum, içim rahat; ertesi gün okula gidiyorum, vicdanım rahat. Ödev kontrol saati geliyor. Öğretmen defterlere bakmaya başlıyor. Şiir bulanlara çakıyor imzayı, ödevi yapmayanlara basıyor tokadı. Sonra sıra bana geliyor. Defter önümde açık. Öğretmen şiire şöyle bir göz gezdiriyor, kaşlar çatılıyor, gözler bir kısılıyor. Aha diyorum fark etti galiba. Altıma ettim edecem. "Bu ne?" diyor. Sanırım fena sallamışım ki hemen çakıyor durumu. "Yeşilay şiiri öğretmenim," diyorum. Sesim titrek. "Nerden buldun bunu?" diyor. Hani Harry Potter'ın son filminde Voldemort Lucious Malfoy'dan asasını ister de, Malfoy acınası bir "lordum," çıkarır ya ağzından korkakça. Hah işte, aynen öyle, "bulamadım öğretmenim, ben yazdım," diyorum. Tokadın o yakıcılığını yanaklarımda bekliyorum. Ama o sert adam, sıcak bir gülüş atıyor. Defterimi alıyor. Çıkıyor sınıfın önüne. Benim uydurduğum o şiiri alıyor yazıyor tahtaya. Altına kocaman harflerle benim adımı attırıyor. "Herkes bu şiiri defterine yazacak," diyor.

2006 yılının 24 Nisan'ında Geyik Mühendisi'nin doğuş hikayesi budur işte. Teşekkürler Yaşar öğretmen.

Senin de doğum günün kutlu olsun mühendis!

Bu Hİkayeyİ Sosyal Medyaya Aktar :

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

- Yüreğin yukarıdaki yazıya yorum yazmak istiyorsa lütfen sesini dinle, hem bedava!

- Profil seçiminde Adı/URL'yi seçerek sadece adını/nickini yazıp hızlıca yorumunu gönderebilirsin. İstersen Anonim'i seçerek daha da hızlı davranabilirsin; ve fakat kim olduğunu kimse bilmez senden başka. Yok, eğer Benim orda burda hesabım var argadaş, varsa boşuna mı var? dersen hesaplarından biriyle de girip yorumunu bırakabilirsin. Bana ne lan, yap işte bi' şeyler!

← Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki →
Önceki Kayıt